EKSPERTERNE TALER UD: HER FINDER DU MULTERNE

Dette billede ser ud som det kunne være taget på en flat i Mexico eller Cuba, men det stammer altså fra en af Brian Kjærs yndlings multepladser i det sydsjællandske. Og multefiskeri er jo nok det nærmeste i DK vi kommer til tropisk flatsfiskeri.
Som om det ikke er udfordrende nok at få en multe til at hugge, kan det være lidt af en kunst, alene bare at finde dem. Vi har spurgt fire ihærdige multefiskere fra hele landet hvordan og hvor de søger efter multer. Her får du deres råd og tips.
Af Gordon P. Henriksen
MULTEFISKERI kan blive en besættelse. Det er ikke let, men det er heller ikke umuligt. Vi har bedt fire passionerede multefiskere, fra hver sit område af Danmark, om at dele ud af deres erfaringer om, hvordan de finder multerne, hvilken slags pladser de fisker på og hvornår de

Brian Kjær er nok en af de personer der ved mest om hvor og hvornår man kan finde multerne. Vi har interviewet ham og tre andre fiskere om hvordan de finder disse til tider meget vanskellige fisk.
fisker dem. Brian Kjær fra Lolland, er sandsynligvis Danmarks skrappeste multefisker med flue, og har bl.a. vist det med sin DVD »Multe på flue«. Han har et solidt overblik over de sydsjællandske vande hvor han i øvrigt guider, og ved hvor og hvornår, han kan finde multerne. Jesper Kamstrup fra Vestsjælland har multefeber så det batter. Han indretter sin arbejdstid efter multerne og sparer alt sin ferie og afspadsering op i løbet af året, så han kan fyre det hele af på den vestsjællandske kyst, når det endelig er multesæson. Joe Christiansen står til dagligt i Go Fishing i Odense, og fisker hele Fyn og øerne efter P&T ørred, havørred og selvfølgelig multer med flue. Multefiskeriet er det nærmeste han kommer tropisk flatsfiskeri, hvilket han dyrker mindst en gang om året på Bahamas eller Cuba. En anden der også dyrker det tropiske fiskeri er Thomas Holm, der arrangerer lystfiskerrejser for Topas Adventure Travel. Herhjemme foretrækker han let fluefiskeri i åen, samt havørred og multer på kysten. Thomas bor i Århus og jagter primært multerne på Djursland med flue men også gerne på toastbrød. Sammen har de alle fire en masse erfaringer som forhåbentlig kan hjælpe, når du selv skal på multejagt.

Jesper Kamstrup har kombineret multefluen »grøn hævner« (øverst) med med den klassiske red tag palmer, og får en slags »redtag hævner« med grønt hackle, påfugle krop og rød marabou tag. Han bruger gerne denne flue når multerne spiser tang fra store sten eller omkring blæretang.
MÅDEN de fire fisker på varierer meget, men en ting går igen. De bruger alle mere tid på at lede, søge og kigge efter multerne end på egentlig at fiske. - Det gælder om at have alle sanser ude, fortæller Joe. Jesper tager gerne kajakken langs med kysten, hvor han så kan komme meget tæt på multerne uden at skræmme dem. Finder han en flok, trækker han så kajakken på land og fisker efter dem vadende i sine sandaler. Han kan også finde på at pakke en lille taske med vand, et par forfang en 15-20 fluer og så gå en god lang tur langs en foretrukken strækning, mens han kigger ihærdigt efter tegn på fisk. Det kan enten være bevægelse i vandet skabt af fiskene eller selve fisken han får øje på. - Nogle gange ser jeg bare en lille hvid plet, når de åbner munden, tilføjer han. Joe prøver at have solen i ryggen, når det kan lade sig gøre. - Så man kan være heldig at se et blink eller flash, når solen spejler sig i fisken, fortæller Joe. Thomas kan ikke lide at afsøge så store områder som fx Jesper. Han koncentrerer sig derimod om et kort stræk på højst 200 meter, hvor han føler sig sikker på, at multerne vil trække forbi. Han har altid et par pakker toastbrød med og forfodrer. Herefter går han gerne oppe på en lille klint for at kunne se bedre, og venter på at fiskene kommer. - Og det gør de som regel, tilføjer han. Brian er erfaren og selvsikker - Jeg ved hvor de kommer ind, og i hvilken periode. Det gør, at man kan fiske effektivt, men det kræver mange timers benarbejde at opbygge denne form for erfaring. I starten og slutningen af sæsonen koncentrerer jeg mig om lavvande områder, men jeg tager ofte ud i min båd hvor jeg kan afsøge 50 km strækning uden problemer. Her har jeg adskillige pladser i form af øer, bugte, vige, holme samt store lavvandede flats.

Lavvandede fjordområder med siv helt ned til kanten er ofte gode multepladser, fortæller Brian Kjær. Her er han ved at vise at han ved hvad han snakker om.
SÆSONEN strækker sig fra en gang i løbet af juni til september eller helt hen i oktober. Jo længere vestpå man kommer, desto længere er sæsonen. Men det er ikke de samme pladser, som fisker godt hele sæsonen. Jesper, der fisker den vestsjællandske og åbne kyst har en periode på ca. 3 uger midt i juli, som plejer at være det bedste. Brian fortæller, at i starten og slutningen af sæsonen, findes de gerne helt inde i fjordene og på de lavvandede områder, hvorefter de trækker ud på det lidt dybere midt på sommeren. - Dette er sandsynligvis er fordi de lavvandede pladser er de varmeste, men dog bliver for varme midt på sommeren. Thomas mener, at multerne bliver mere aggressive og nemmere senere i sæsonen. Dette hænger måske sammen med, at de oftere er i mindre flokke af 4-5 stykker senere på sæsonen, og fiskene i disse mindre flokke er mere aggressive end de store stimer. Brian mener at fiskenes aktivitets niveau og huglyst stiger når vandtemperaturen falder. - Sidst på sæsonen samles stimerne igen inden de drager videre. De findes typisk ved strømsteder og strømskel. Her er fødeudvalget mindre, og man kan støde på store mængder hugvillige fisk, tilføjer han.

Joe Christiansens liv er gået helt i fisk. Til daglig står han i GoFishing i Odense og i sin fritid jagter han gerne multer på de fynske kyster, fx Hindsholm.
HVILKE PLADSER multerne foretrækker, er et essentielt spørgsmål. Jesper anbefaler, at man benytter sig af så mange kilder som muligt i form af internettet samt havørredfiskere, der måske har set multer. Han bruger også meget tid på at snakke med garnfiskerne, der kan have stor viden om multernes trækadfærd og tilstedeværelse. Joe fortæller, at han primært finder multerne på to slags pladser. Den ene er åben kyst med lidt dybere vand og den anden er lavvandede fjordområder, som han nærmest sammenligner med tropisk flatsfiskeri efter fx bonefish. - På den åbne kyst er de nogen gange aggressive, mens de i lavvandede områder er mere sky og kræver længere kast. Både Brian og Joe kan lide pladser, der er tørlagte ved lavvande. Brian peger på at siv ned til vandkanten generelt er en rigtig god indikator for, at man befinder sig på god multeplads. - Fiolin tangbælter er også et godt tegn, jeg kan også lide rev med strøm og store sten, siger Joe. Han fisker også gerne i badekar på to meters dybde. Jesper kan godt lide pladser med en blanding af blæretang og grøn søsalat, men indrømmer, at det på disse pladser kan være svært at få øje på fiskene.

Thomas Holm fra Århus fisker mest på Djursland. Denne 4,4 kilos multe fik han ved Gjerrild Klint på »tavlesvampfluen«.
VEJRFORHOLD, TIDEVAND OG TIDSPUNKT på dagen kan også spille en vigtig rolle. Thomas mener, at der ikke er den store døgnvariation, men flere af de andre mener, at multerne går i større flokke tidligere på dagen og bliver gradvis mere sky i løbet af dagen. Vindretningen er der også stor uenighed om. Jesper foretrækker en pålandsvind, mens Brian og Thomas foretrækker fralandsvind eller meget lidt vind i hele taget, da det så er nemmere at spotte multerne. - Til gengæld gør det dem også mere sky, tilføjer Brian. - Det der med, at man skal fange multer i højt solskin er noget fis. Jeg har fanget masser af multer i regnvejr. Optakt til regn eller let regn gør fiskene mindre sky og køler vandet, hvilket kan give i hugvillige fisk. De er alle enige om, at tidevandet har stor betydning, men særligt i de lavvandede områder. Skift, bevægelse og strøm samt begge sider af højvande er godt. - Ved højvande

Thomas Holm har videreudviklet »madrasfluen«. Han fisker gerne med »tavlesvampfluen« da et stykke tavlesvamp flyder bedre og ligner brød mere.
står de bare og sover uden at ville hugge, fortæller Joe. - I stigende vand kan man opleve en hård og intens hugperiode og så gælder det om at fiske koncentreret, slutter Brian.
Hvor skal man begynde? Desværre kan vi ikke levere en komplet liste over Danmarks bedste multepladser inklusiv kort, GPS koordinater og hele molevitten. Til gengæld har fire af landets skrappe multefiskere peget på nogle generelle områder, hvor de selv fisker - og som er værd at opsøge multerne på. Joe kan godt lide begge sider af Hindsholm. - På Fynshoved finder jeg ofte multer i starten af sæsonen. Om morgenen er de i store flokke, og senere på dagen finder jeg dem spredt i grupper på 3-4 stykker. Ved Æbelø bør man

Jesper Kamstrup bruger hele sin ferie og afspadsering på at jagte multerne langs den vestsjællandske kyst. Her er et billede fra en af de gode »feriedage« sidste år.
opsøge de lidt »flats«-agtige pladser med lavt vand, blød bund og rigtige gode muligheder for at pürchfiske. Jeg finder dem også tit i Odense Fjord, og det Sydfynske Øhav og Langeland huser også gode bestande midt på sæsonen, slutter han. Jesper fortæller at et rigtig godt sted at begynde er Græsmarken på sydsiden af Asnæs, hvor man bør prøve at gå begge veje fra parkeringspladsen. Hvis man ikke har noget imod at fiske blandt badegæster er Bjerre Strand et godt bud, hvor multerne kan findes midt på dagen. - Reersø kan også være et godt område, tilføjer han. Thomas Holm anbefaler Glatved Strand, hvor han tit finder store flokke i starten af sæsonen. Han kan også lide den ydre del af Randers Fjord, men det kræver dog et fartøj såsom en båd eller kajak. Ved Gjerrild og Sangstrup Klint kan man gå oppe på klinten og spotte fiskene, og dette kan være en meget effektiv metode. Brian er lidt mere hemmelighedsfuld med sine pladser. Vi bad ham om at fortælle lidt om nogle gode pladser og han svarede: - Ja kystområderne ved Sydsjælland er i hvert fald et rigtig godt sted...

Det der med multefiskeri behøves ikke at være så svært. Det viste Lasse og Niclas Badstue første gang de skulle jagte de umulige multer.
Hvor svært kan det etgentlig være? Lasse og Niclas Badstue var taget med Brian Kjær ud for at se om de kunne overliste de hersens mystiske multer. Brian havde gjort meget ud af at forklare dem hvor meget vanskeligere de var end de skaller og gedder som de tidligere havde fanget. De fik at vide at de ikke skulle regne med at fange noget, men ikke engang den klare melding fik dem til at hænge med mulen. Da de ankom til pladsen var det meget lavvande. Begge drenge havde set Brians multevideo flere gange og gik derfor i gang med at finde multespor, hvilket der var masser af, men p.t. var der ingen multer at se. I håbet om også at se nogle multer udpegede Brian et sted hvor der måske ville være multere til stede. Det var en plads med dybere vand og her var heldet med dem. De stødte straks på en flok multer. Brian tog toastbrødet og forfodrede multerne, derefter hjalp han Lasse med at rigge hans spinnestang til med en lille krog og et stykke brød, og gik dernæst i gang med den yngre Niclas' stang. Han havde lige vendt ryggen til da Lasse stod og råbte og en stor multe sprang fri af vandet. Efter en debut på knapt et minut som 17-årig nyklækket multefisker - stod Lasse og fightede et flot eksemplar på 3 kilo. Fisken kæmpede godt til, mens lillebror Niclas så på og heppede. Efter lidt nervepirrende kamp med anvisninger fra Brian fik Lasse landet fisken, og viste at det slet ikke behøves at være så svært det der med multerne.